خیمه انداده
عاشقان ثارالله روستای انداده
دو شنبه 30 شهريور 1394برچسب:, :: 16:50 ::  نويسنده : مریم

 

قابل توجه کلیه ی تعزیه خوانان روستای انداده خصوصا جناب آقای الهامی تبار لطفا از نظر سنجی ها بازدید نموده و در صورت امکان از نظر کنندها اسقبال شود با تعیین نقش فرد مورد نظر برای مراسم روز عاشورای امسال

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 30 شهريور 1394برچسب:, :: 9:3 ::  نويسنده : مریم

 

بـه سر مـی پـرورانم من هوای حضرت بـاقر (ع)
بـه دل باشد مرا شوق لقای حضرت باقر (ع)
زعشقش جان من بر لب رسیده کس نمی دانـد
کـه نبود چاره ساز من سوای حضرت باقر (ع)

شهادت جانسوز پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت تسلیت باد


جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


یک شنبه 29 شهريور 1394برچسب:, :: 9:6 ::  نويسنده : مریم

با سلام خدمت هم وطنانم امیدوارم که سالم وسلامت باشید خواستم خواهشی از شما هم ولایتی های خوبم داشته باشم برای بهتر شدن تعزیه روز تاسوعا حسینی وعاشورای حسینی امسال لطفا در نظر سنجی این وب شرکت کنید تا تعزیه امسال با شخصیت هایی که میتوانند ایفای نقش نمایند هر چه باشکوه تر اجرا شود ممنونم از لطف بیکران شما عزیزان

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


شنبه 28 شهريور 1394برچسب:, :: 9:8 ::  نويسنده : مریم

 

در روز نهم محرم «شمربن ذی الجوش» از سوی عبیدالله بن زیاد مامور شد که اگر «عمربن سعد» از دستور سرپیچی کرد، خود فرماندهی را برعهده بگیرد و به امام علیه السلام حمله کند. وی که از قبیله «فاطمه ام البنین» بود و نسبت دوری با حضرت عباس  علیه السلام و برادرانش داشت امان نامه ای از عبیدالله گرفت تا به خیال خود آنان را از حسین علیه السلام جدا کند و هم، باعث ضعف امام علیه السلام گردد و هم جان بستگانش را نجات دهد!شمر در واپسین ساعات روز نهم محرم به نزدیکی خیمه های امام علیه السلام آمد و فریاد زد «خواهرزادگان من کجا هستند؟» عباس، عبدالله، جعفر و عثمان بیرون آمدند و گفتند: «چه می خواهی؟» شمر گفت: «برایتان امان نامه آورده ام. شما در امانید!» چهار جوان پاسخ دادند: «لعنت بر تو و بر امان تو. آیا ما را امان می دهی و فرزند پیغمبر در امان نباشد؟!...» و عباس بانگ برآورد: «دستت بریده باد که چه بدامانی آورده ای!، ای دشمن خدا، آیا می گویی  برادر و سرور خود حسین پسر فاطمه را رها کنیم و در فرمان لعینان و لعین زادگان در آییم؟». شمر خشمناک به لشگر دشمن بازگشت.

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


جمعه 27 شهريور 1394برچسب:, :: 10:55 ::  نويسنده : مریم

 

 وقتي تشنگي بر اصحاب آن حضرت غلبه مي كرد، با زحمت مقداري آب تهيه مي كردند ولي چون عمرسعد فهميد بشدت مانع شد، لذا ديگر در خيمه ها آب پيدا نشد و تشنگي بالا گرفت خصوصا روز عاشورا از چند جهت:

1- نبودن آب در خيمه ها.

2- تابش آب بطور مستقيم، چون چيزي مانند درخت و... نبود كه مانع از تابش بشود.

3- داغ شدن زمين كربلا در اثر تابش آفتاب.

4- پوشيدن بعضي از اصحاب آن بزرگوار سلاح و لباس رزم.

5- داغ ديدن، زنان و بچه ها و اصحاب و خود سيدالشهداء عليه السلام اينهمه كشته مي دادند، داغ آنها سبب مي شد كه بيشتر تشنه شوند.

6- بودن زخمهاي متعدد بر پيكر آن عزيزان و خون آمدن از آن زخمها.

7- كودكان صغير كه طاقت تشنگي ندارند.

8- نبود نان و غذا كه لااقل از شدت تشنگي بكاهد.

9- بودن عاشوراي آن سال در اواخر تابستان.

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 26 شهريور 1394برچسب:, :: 8:48 ::  نويسنده : مریم

 

این اسامی طبق حروف الفبا نوشته شده است

1- ابا عبدالله - حسین بن علی (ع)


کنیه ابا عبدالله را رسول خدا (ص) از هنگام ولادت بر حضرت امام حسین نهادند .
امام حسین (ع) در سوم شعبان سال چهارم هجری در مدینه به دنیا آمد . رسول خدا (ص) نام این فرزند زهرا (ع) را حسین نهاد . وی مورد علاقه شدید پیامبر (ص) بود و آن حضرت درباره او می فرماید : حسین منی و انا من حسین ...

وی در آغوش پیامبر بزرگ شد . هنگام رحلت رسول خدا ، شش ساله بود . در دوران پدرش علی بن ابی طالب (ع) نیز از موقعیت بالایی برخوردار بود ، علم ، بخشش ، بزرگواری ، فصاحت ، تواضع ، دستگیری از بینوایان ، عفو ، حلم و ... از صفات برجسته این حجت الهی بود .

پس از شهادت پدرش امامت به امام حسن بن علی (ع) رسید همچون سربازی مطیع رهبر و مولای خویش و همراه برادر بود . پس از انعقاد پیمان صلح میان امام مجتبی (ع) و معاویه ، با برادرش و بقیه اهل بیت (ع) به مدینه آمدند . با شهادت امام حسن مجتبی (ع) در سال 49 یا 50 هجری بار امامت به دوش سید الشهدا قرار گرفت . با مرگ معاویه در سال 60 هجری یزید به والی مدینه نوشت که از امام حسین (ع) بیعت بگیرد . اما سید الشهدا که فساد یزید و بی لیاقتی او را می دانست ، از بیعت امتناع کرد و برای نجات اسلام از سلطه یزید که به زوال و محو دین می انجامید ، راه مبارزه را پیش گرفت . از مدینه به مکه هجرت کرد و در پی نامه نگاری های کوفیان و شیعیان عراق با آن حضرت و دعوت برای آمدن به کوفه ، آن امام ابتدا مسلم بن عقیل را فرستاد و نامه هایی برای شیعیان کوفه و بصره نوشت و بادرسافت پاسخ کوفیان در بیعت شان با مسلم بن عقیل ، در روز هشتم ذیحجه سال 60 هجری از مکه به سوی عراق ، حرکت کرد .

پیمان شکنی کوفیان و شهادت مسلم بن عقیل اوضاع عراق نامطلوب ساخت و سید الشهدا که همراه خانواده ، فرزندان و یاران به سوی کوفه می رفت ، پیش از رسیدن به کوفه در سرزمین کربلا در محاصره سپاه کوفه قرار گرفت . تسلیم نیرو های یزیدی نشد و سرانجام در روز عاشورا در آن سرزمین مظلومانه و تشنه کام ، همراه فرزندان و اصحابش به شهادت رسید . از آن پس ، کربلا کانون الهام و عاشورا سرچشمه قیام و آزادگی شد و کشته شدن وی ، سبب زنده شدن اسلام و بیدار شدن وجدان های خفته گردید .
   ابراهیم بن حصین ازدی  

از شهدای کربلا و اصحاب دلاور امام حسین (ع) بود ؛ از جمله کسانی که سید الشهدا (ع) در لحظات تنهایی ، نام برخی از یاران را می برده و صدا می زده است : " و یا ابراهیم بن الحسین ... " . وی بعد از ظهر عاشورا در کنار امام حسین (ع) به شهادت رسید .

 ابوبکر حسن بن علی  
از شهدای کربلا ، فرزند امام حسن مجتبی (ع) . مادر او ام ولد بود . از مدینه همراه عمویش امام حسین (ع) به کربلا آمد و روز عاشورا پس از شهادت قاسم بن حسن ، خدمت سید الشهدا آمد و اجازه میدان طلبید و به میدان رفت و پس از نبردی دلاورانه به شهادت رسید .
 ابو ثمامه صائدی

از یاران سید الشهدا و شهید نماز ، که روز عاشورا به فیض شهادت رسید . وی از چهره های سرشناس شیعه در کوفه و مردی آگاه و شجاع و اسلحه شناس بود . مسلم بن عقیل در ایام بیعت گرفتن از مردم برای نهضت حسینی ، او را مسؤول دریافت اموال و خرید اسلحه قرار داده بود . نامش عمربن عبدالله بود . پیش از شروع درگیری های کربلا خود را از کوفه به کربلا رساند و به امام پیوست .

روز عاشورا ، که یاران امام به تدریج شهید می شدند و از تعدادشان کاسته میشد و این کاهش محسوس بود ابو ثمامه هنگام ظهر خدمت امام آمد و گفت جانم به فدای تو ! چنین می بینم که دشمنان به تو نزدیک شده اند . به خدا قسم تو کشته نخواهی شد مگر اینکه من پیش از تو کشته شوم دوست دارم این خدای خود را در حالی ملاقات کنم که این نماز که وقتش نزدیک است بخوانم . امام نگاهی به بالا افکند و فرمود : نماز را به یاد آوردی ، خدا تو را از نمازگزاران ذاکر قرار دهد . آری ، اینک اول وقت نماز است . مهلتی از سپاه دشمن خواستند . آنگاه ابو ثمامه و جمعی دیگر ، با امام حسین (ع) نماز جماعت خواندند . وی جزء آخرین سه نفری بود که از یاران امام تا عصر عاشورا زنده مانده بودند . برخی گفته اند که در اثر جراحت های بسیار بر زمین افتاد ، خویشانش او را به دوش کشیده و از میدان به در بردند و مدتها بعد از دنیا رفت .

 (ابو عمرو نهشلی ( یا  خثعمی-

از شهدای کربلاست که به قولی در حمله اول و به قولی در نبرد تن به تن شهید شد . از شخصیت های کوفه و مردی متهجد و شب زنده دار بود .

 اسلم ترکی-

یکی از شهدا کربلا . وی غلام سیدالشهدا و ترک زبان بود ، تیر انداز و کماندار و قاری قرآن و آشنا به عربی بود . وی دلاورانه جنگید و بر زمین افتاد . امام به بالین او آمد و گریست و چهره بر چهره او نهاد . اسم چشم گشود و امام حسین (ع) را بر بالین خود دید ، تبسمی کرد و جان داد .

 -امیة بن سعد طائی
از شهدای کربلا به شمار آمده که خود را در کربلا به امام حسین (ع) رساند و روز عاشورا ، به نقلی در حمله اول شهید شد .


 8-انس بن حارث کاهلی

از شهدای کربلاست . وی از اصحاب رسول خدا (ص) ، از طائفه بنی کاهل از بنی اسد بود . پیرمردی سالخورده ، از شیعیان کوفه بود که موقعیتی والا داشت . شبانه خود را به کربلا رساند و روز عاشورا در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسید .

بریربن خضیر همدانی

از شهدای کربلاست . از اصحاب وفادار امام حسین (ع) و از انسان های شایسته و پرهیزگار که زاهد ، قاری قرآن و معلم قرآن و از شجاعان بزرگوار کوفه ، از قبیله همدان بود . وی در سال 60 هجری از کوفه به مکه رفت و به امام حسین (ع) پیوست و همراه او به کوفه آمد . شب عاشورا نیز از کسانی بود که برخاست و در حمایت و جانبازی یزای امام ، سخنانی ایراد کرد . روز عاشورا به میدان رفت و خطاب به سپاه عمر سعد خطابه ای ایراد کرد و به نکوهش آنان پرداخت . بریر ، پس از حر به میدان رفت و جنگید تا شهید شد .

 جابر بن حارث سلمانی

از شهدای کربلاست . وی از شخصیت های شیعه در کوفه بود . در نهضت مسلم بن عقیل هم شرکت داشت و پس از شکست آن ، همراه گروهی به سوی حسین حرکت کردند و پیش از رسیدن آن حضرت به کربلا ، به او پیوستند .

 جابر بن حجاج تیمی-11

از شهدای عاشورا در حمله نخست است . وی از سوارکاران شجاع کوفه بود که در کربلا از سپاه عمر سعد به سپاه حسین (ع) پیوست . در نهضت مسلم بن عقیل نیز از بیعت کنندگان با وی بود .

 جبلة بن علی شیبانی 

از شجاعان کوفه که در کربلا در حمله اول روز عاشورا به شهادت رسید . وی در صفین ، در رکاب امیرالمومنین (ع) حضور داشت و در قیام مسلم بن عقیل در کوفه همراه او بود . پس از شهادت مسلم نزد قبیله خود رفت و پنهان شد و انگاه که امام حسین (ع) به کربلا آمد خود را به آن حضرت رساند و در رکابش جنگید و شهید شد .

 -جعفر بن عقیل بن ابی طالب

فرزند عقیل و عمو زاده سیدالشهدا بود . روز عاشورا در رکاب امام حسین (ع) شهید شد .

 جعفر بن علی بن ابی طالب-14

فرزند امیر المومنین وبرادر ابوالفضل العباس بود که در کربلا شهید شد . هنگام شهادت 19 سال داشت .

جنادة بن کعب انصاری

از شهدای کربلاست . از مکه همراه امام حسین (ع) به کوفه آمد و در روز عاشورا در حمله اول به شهادت رسید . پسرش ( عمر بن جناده ) هم در کربلا شهید شد .
 جندب بن حجیر خولانی
از شهدای کربلا در روز عاشور است . وی از چهره های بارز شیعه در کوفه و از یاران علی (ع) بود و قبل از رسیدن سپاه حر به کاروان امام حسین (ع) ، از کوفه بیرون آمد و به کاروان حسینی پیوسته بود . شهادتش را در حمله اول نوشته اند .

 جون

غلام سیاه ابوذر غفاری که در کربلا به شهادت رسید . جون بن حوی پس از شهادت مولایش ابوذر به مدینه برگشت و در خدمت اهل بیت در آمد . در سفر کربلا ، از مدینه همراه امام تا مکه و از آنجا به کربلا آمد . چون به اسلحه سازی و اسلحه شناسی آشنا بود ، شب عاشورا هم در کربلا به کار اصلاح سلاحها اشتغال داشت . با آنکه سن او زیاد بود ، ولی روز عاشورا از سید الشهدا (ع) اذن میدان طلبید . امام او را رخصت داد و آزادش کرد . ولی او با اصرار می خواست در روز های شادی و غم و راحتی و رنج از خاندان پیامبر جدا نشود . پس از نبرد وقتی بر زمین افتاد امام خود را بر بالین او رساند و چنین دعا کرد : خدایا ! رویش را سفید و بویش را معطر کن و او را با نیکان محشور گردان .

 حبیب بن مظاهر-

از شهدای والا قدر کربلا بود . در هر سه جنگ صفین ، نهروان و جمل ، در رکاب علی (ع) شرکت داشت و در نهضت مسلم بن عقیل در کوفه ، از کسانی بود که در راه بیعت گرفتن برای مسلم بن عقیل ، کوشش فراوان می کرد . نیز از سران شیعه در کوفه محسوب می شد که به حسین بن علی (ع) دعوت نامه نوشت . نزد امام حسین موقعیت والایی داشت . در کربلا نیز او را به عنوان فرمانده جناح چپ سپاه خویش تعیین کرد .

حبیب بن مظاهر ، روز عاشورا از اینکه با شهادتش به بهشت خواهد رفت ، خوشحال بود و با بریر بن خضیر مزاح می کرد . شهادت او بر حسین (ع) بسیار سخت بود هنگام شهادتش 75 سال داشت . سر او نیز همراه سرهای شهدا در کوفه گردانده شد .

 حجاج بن مسروق جعفی

از شهدای گرانقدر سید الشهدا (ع) . وی اهل کوفه و از یاران امیر المومنین (ع) بود . وقتی خبر هجرت امام حسین (ع) را از مدینه به مکه شنید خود را به آن حضرت رساند و همراه امام از آنجا به کربلا آمد . همواره ملازم سید الشهدا بود و در پنج وقت ، اذان می گفت . روز عاشورا به میدان رفت و جنگید و غرق خون خود نزد امام برگشت . پس از گفتگویی با سیدالشهدا بار دیگر به میدان رفت و شهید شد .
-حر بن یزید ریاحی

شهید والاقدر عاشورا ، حر از خاندان های معروف عراق و از روسای کوفیان بود . به درخواست ابن زیاد ، برای مبارزه با حسین (ع) فراخوانده شد و به سر کردگی هزار شوار برگزیده گشت . در منزل قصر بنی مقاتل یا شراف ، راه را بر امام بست و مانع از حرکت آن حضرت به سوی کوفه شد . کاروان حسینی را همراهی کرد تا به کربلا رسیدند و امام در آنجا فرود آمد . حر وقتی فهمید کار جنگیدن با حسین بن علی (ع) جدی است ، صبح روز عاشورا به بهانه آب دادن به اسب خویش ، از اردوگاه عمر سعد جدا شد به کاروان حسینی پیوست . توبه کنان کنار خیمه های امام آمد و اظهار پشیمانی کرد ، سپس اذن میدان طلبید و پس از نبردی دلیرانه به شهادت رسید . حسین بن علی (ع) بر بالین حر حضور یافت و خطاب به آن شهید فرمود : تو همون گونه که مادرت نامت را حر گذاشته است ، حر و آزاده ای ، آزاد در دنیا و سعادتمند در آخرت !

 حلاس بن عمر راسبی

از شهدای کربلاست که در حمله اول در روز عاشورا به شراف شهادت نائل شد .

 حنظلة بن اسعد شبامی-

از شهدای کربلاست . حنظله از چهره های شیعی در کوفه و زبان آور شجاع و معلم قرآن بود . چون سید الشهدا به کربلا رسید ، وی به آن حضرت پیوست وی جزء شهدایی است که تا اواخر زنده بود و از جان حسین بن علی (ع) در مقابل تیر ها و نیزه های دشمن محافظت می کرد و گاهی هم با سخنانش به سپاه کوفه هشدار میداد و موعظه می کرد .

 -زاهر ، مولی عمرو بن حمی

از شهدای عاشوراست . وی را از شخصیت های کوفه و مردی سالخورده از قبیله کنده دانسته اند . غلام عمرو بن حمق خزاعی ( از یاران ویژه امیر المومنین ) بود و در حرکت های انقلابی عمرو بن حمق ( که به دست معاویه شهید شد ) همدوش و همراه او و تحت تعقیب معاویه بود . در سال 60 هجری به مکه آمد و به حسین (ع) پیوست و در حمله نخست روز عاشورا به شهادت رسید . زهیر بن قین بجلی

از شخصیت های برجسته کوفه بود که در روز عاشورا ، افتخار یافت در رکاب حسین بن علی (ع) به شهادت برسد . وی در میدان های جنگ ، دلاوری های بسیاری نشان داده بود . در سال 60 هجری ( که سید الشهدا هم از مکه به قصد کوفه حرکت کرده بود ) از سفر حج بر می گشت و دوست نداشت که با سید الشهدا برخورد کند و هم منزل شود . اما در یکی از منزلگاها به ناچار با فرود آمدن کاروان حسینی همزمان شد . امام کسی را نزد او فرستاد . زهیر نزد امام رفت . همسرش نیز همراه او آمد و به کاروان حسین (ع) پیوستند . شب عاشورا نیز ، از جمله کسانی بود که با نطقی پر شور ، مراتب اخلاص و حمایت جانبازی خویش را نسبت به امام ابراز کرد و گفت : اگر هزار بار هم کشته شوم ، و زنده گردم هرگز دست از یاری پسر پیغمبر برنخواهم داشت . روز عاشورا ، سید الشهدا فرماندهی جناح راست خویش را در میدان به زهیر سپرد . ظهر عاشورا هم او و سعید بن عبدالله جلوی امام ایستادند و سپر تیرها شدند تا امام نماز بخواند . پس از اتمام نماز به میدان رفت و شجاعانه نبرد کرد و با شمشیر از حسین (ع) دفاع کرد و جنگید و کشته شد . امام به بالین او آمد و او را دعا کرد و کشندگانش را نفرین کرد .

 سالم بن عمرو

از شهدای کربلاست . وی غلامی از طایفه بنی مدینه بود و در کوفه می زیست و از شیعیان اهل بیت به شمار می آمد سوارکاری نامدار بود . در نهضت حضرت مسلم شرکت داشت . پس از تنها ماندن مسلم بن عقیل او و جمعی دیگر از شیعیان دستگیر شدند ، اما سالم از جنگ دشمن گریخت و پنهان شد . چون شنید امام حسین (ع) به کربلا رسیده است ، خود را به آن حضرت رساند و روز عاشورا در حمله اول شهید شد .

 سعید بن عبدالله حنفی

از شهدای والاقدر کربلاست ، که ایمانی راسخ و شجاعتی فراوان داشت و هواداران سر سخت اهل بیت (ع) بود . شب عاشورا وقتی سیدالشهدا (ع) از افراد خواست که از تاریکی شب استفاده کرده و متفرق شوند ، یاران برخواستند و هر یک سخنانی گفتند . از جمله سعید بن عبدالله ایستاد و گفت : نه به خدا قسم ، تو را وا نمی گذاریم . اگر بدانم که کشته می شوم و سپس زنده می شوم ، آنگاه سوزانده می شوم ، و هفتاد بار با من چنین می کنند ، باز هم از تو جدا نمی شوم تا در راه تو فدا شوم . وی از انقلابیون پر شور کوفه به حساب می آمد . در نهضت مسلم بن عقیل هم فعال بود و نامه مسلم را به مکه رساند و از مکه همراه امام به کوفه آمد تا روز عاشورا در مقابل امام حسین (ع) ایستاد تا آن حضرت نمازش را بخواند . او آنقدر تیر خورد که بر زمین افتاد و جان باخت .

 سلمان بن مضارب بجلی

از شهدای کربلاست . گفته شده وی پسر عموی زهیر بن قین بوده و همراه او ، پیش از رسیدن به کربلا به سپاه حسین بن علی (ع) پیوست و عصر عاشورا شهید  

 سوار بن منعم

از شهدای حادثه کربلاست . وی پس از رسیدن امام حسین (ع) به کربلا از کوفه آمد و به آن حضرت پیوست .

 سوید بن عمرو خثعمی-

آخرین کشته کربلاست . وی پس از شهادت امام حسین (ع) شهید شد . یکی از دو مردی بود که همراه امام حسین بودند . او مجروحی افتاده در میدان ، میان زخمیان بود و رمقی در بدن داشت و در آن حال ، چون شنید کوفیان شادی کنان می گویند حسین کشته شد ، به هوش آمد و با چاقو و شمشیری که داشت با همان حالت به جنگ پرداخت و شهید شد .
 سیف بن حارث بن سریع جابری-

از شهدای جوان کربلاست . وی و پسر عمویش مالک بن عبدالله از کوفه آمده ، در کربلا به امام حسین (ع) پیوستند . روز عاشورا پس از شهادت حنظة بن قیس ، هنگامی که دشمن به خیمه گاه امام حسین نزدیک شده بود ، گریان خدمت امام آمدند و اذن میدان طلبیدند . سپس هردو با هم به میدان رفته ، جنگیدن تا شهید شدند .

 سیف بن مالک عبدی-

از شهدای کربلاست . از بصره به کوفه آمد و از آنجا به کاروان امام حسین (ع) پیوست ، سپس همراه او به کربلا آمد . عصر عاشورا در نبرد تن به تن به شهادت رسید .

 شوذب ، مولی شکر-

از شهدای کربلاست . وی غلام شاکر بن عبدالله همدانی بود و از شیعیان برجسته و از بزرگترین انقلابیون حماسی و مخلص به شمار می آمد که در کربلا ، در کهنسالی به شهادت رسید . از مکه همراه امام شد و به کربلا آمد . شهادت او بعد از ظهر عاشورا بود .

 ضرغامة بن مالک-
از شهدای کربلاست . وی در کوفه میزیست و از شیعیان امام و بیعت کنندگان با مسلم بن عقیل بود . چون مسلم شهید شد ، همراه سپاه کوفه به کربلا آمد ، اما در آنجا به یاران سید الشهدا (ع) پیوست و عصر عاشورا به شهادت رسید .

 عابس بن ابی شبیب شاکری-

از شهدای کربلاست . عابس از رجال برجسته شیعه و مردی دلیر ، سخنور ، کوشا و تلاشگر ، شب زنده دار ، از طایفه بنی شاکر بود . از کسانی بود که وقتی مسلم بن عقیل نامه امام حسین (ع) را برای اهل کوفه خواند ، به پا خواست و اعلام هواداری و حمایت کرد و پس از بیعت کوفیان با مسلم بن عقیل بعنوان پیک ، نامه ای از سوی آنان به امام حسین (ع) در مکه رساند . دلاوری های او در کربلا مشهور است . رشادت های وی چنان بود که سپاه کوفه از نبرد تن به تن با وی ناتوان بودند . به دستور عمر سعد ، از اطراف او را سنگباران کردند . او هم زره از تن بیرون آورد و کلاه خود از سر برداشت و لخت شد و با تیغ بر دشمن حمله کرد و یک تنه آنقدر جنگید تا در قلب میدان و محاصره دشمن به شهادت رسید .

 عامر بن حسان بن شریح طائی-

از اصحاب امام حسین (ع) بود که از مکه همراه آن حضرت آمد و در کربلا در حمله اول به شهادت رسید . وی از شجاعان معروف و شیعیان خالص بود . پدرش نیز در جنگ جمل و صفین ، در رکاب حضرت علی (ع) جنگیده بود .

 عامر بن مسلم عبدی

از شهدای کربلا بود . عامر اهل بصره بود ، همراه غلامش سالم از بصره به مکه آمد و به سید الشهدا (ع) پیوست و از آنجا همراه امام تا کربلا آمد و روز عاشورا در حمله اول به شهادت رسید .37- عباس بن علی (ع) :

فرزند امیر المومنین ، برادر سید الشهدا ، فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین (ع) در روز عاشورا . مادرش فاطمه کلابیه بود که بعدها به ام البنین شهرت یافت . علی (ع) پس از شهادت فاطمه زهرا با ام البنین ازدواج کرد . عباس و 3 پسر دیگر ثمره این ازدواج بود . ولادتش را در 4 شعبان سال 26 هجری در مدینه نوشته اند و بزرگترین فرزند ام البنین بود . و این چهار فرزند رسید همه در کربلا در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند.

آن حضرت ، قامتی رسید ، چهره ایی زیبا و شجاعتی کم نظیر داشت و به خاطر سیمای جذابش او را قمر بنی هاشم می گفتند . در حادثه کربلا ، سمت پرچمدار سپاه حسین (ع) و سقایی خیمه ها اطفال و اهل بیت امام حسین را داشت و در رکاب برادر غیر از تهیه آب ، نگهبانی خیمه ها و امور مربوط به آسایش و امنیت خاندان حسین (ع) نیز بر عهده او بود و تا زنده بود دودمان امامت ، آسایش و امنیت داشتند .

روز عاشورا سه برادر دیگر عباس پیش از او به شهادت رسیدند . مقتی علمدار کربلا از امام حسین (ع) اذن میدان طلبید حضرت از او خواست تا برای کودکان تشنه و خیمه های بی آب آب تهیه کند . ابوالفضل به فرات رفت و مشک آب را پر کرد و در بازگشت به خیمه ها که فرات را در محاصره داشتند در گیر شد و دست هایش قطع گردید و به شهادت رسید . عباس مظهر ایثار و وفاداری و گذشت بود .

وقتی به فرات وارد شد با اینکه تشنه بود ، اما به خاطر تشنگی برادرش آب نخورد . شهادت عباس برای امام حسین بسیار نا گوار و شکنند بود . پیکرش در کنار نهر علقمه ماند و سید الشهدا به سوی خیمه آمد و شهادت او را به اهل بیت خبر داد . هنگام دفن شهدای کربلا نیز ، در همان محل دفن شد . از این رو امروز حرم ابوالفضل (ع) با حرم سید الشهدا فاصله دارد .

38- عبدالرحمن بن عبدالله ارحبی :

از شهدای کربلاست از همراهان مسلم بن عقیل در کوفه بود . مردی بود شجاع ، موجه و محترم و تابعی . در مکه همراه امام شد و به کربلا آمد . گفته اند در حمله نخست به شهادت رسید .

39- عبدالرحمن بن عبد ربه انصاری خزرجی :

از شهدای کربلاست . وی از اصحاب رسول خدا (ص) بود و پس از رحلت آن حضرت نیز از کسانی بود که به امیر المومنین اخلاص داشت و از آن حضرت قرآن آموخته بود . روز تاسوعا با بریر شوخی می کرد . وقتی گفتند الان چه وقت شوخی است ؟ گفت چرا خوشحال نباشم ؟ میان ما و بهشت جز درگیری با این کافران و شهادت فاصله ای نیست .

40 و 41- عبدالرحمن بن عروه غفاری و عبدالله بن عروه غفاری :

عبدالرحمن و برادرش عبدالله که هر دو در کربلا شهید شدند ، از اشراف و شجاعان کوفه بودند و به خاندان پیامبر عشق می ورزیدند . این دو برادر با هم از کوفه به کربلا آمده بودند . هر دو با هم روز عاشورا از سیدالشهدا اذن پیکار گرفتند و با هم به میدان رفتند . در رفتن به میدان نبرد از هم سبقت می جستند . این دو برادر با هم نیز به شهادت رسیدند .

42- عبدالرحمن بن عقیل بن ابی طالب :

از شهدای کربلا و اولاد عقیل است .

43- عبدالله بن حسن بن علی (ع) :

نوجوان 11 ساله ، فرزند امام حسن مجتبی (ع) که در روز عاشورا ، وقتی دید سید الشهدا بر زمین افتاده ، برای دفاع از عموی به سوی میدان شتافت و در دفاع از عموی مظلومش جنگید و عده ای را کشت و به شهادت رسید . برخی هم نقل کرده اند حرمله ، با شمشیر ، دست او را که در آغوش عمویش حسین قرار گرفته بود قطع نموده همانجا شهیدش کرد .

44و 45 - عبدالله بن عقیل بن ابی طالب :

از شهدای بنی هاشم در روز عاشورا . عقیل دو پسر داشت که نام هر دو عبدالله بود ، یکی به نام اکبر یاد میشد و دیگری به نام اصغر . هر دو در کربلا با امام حسین (ع) شهید شدند .

46 - عبدالله بن علی بن ابی طالب (ع) :

از شهدای کربلاست وی فرزند امیر المومنین و برادر عباس و مادرش ام البنین بود . هنگام شهادت 25 سال داشت .

47- عبدالله بن عمیر کلبی :

جزء اولین شهدا ست که از جبهه امام حسین به میدان رفت . جوانی دلاور از شیعیان کوفه بود . به کوفه آمده و در نزدیکی بئرالعبد خانه ای گرفت و با همسرش به آنجا منتقل شد . وقتی دید عمر سعد ، نیرو آماده و سازماندهی میکند تا از نخیله به جنگ حسین بن علی (ع) در کربلا برند ، به خدا قسم شیفته جهاد با مشرکان بودم . امیدوارم جنگ با اینان که به نبرد فرزند پیامبر می روند ، نزد خداوند کم ثواب تر از جهاد با مشرکان نباشد . پیش همسر خود رفت و نیست خود را با او در میان گذاشت ، شبانه هر دو از کوفه بیرون رفتند و شب هشتم محرم به یاران امام حسین در کربلا پیوستند . همسر او نیز از شهدای کربلا بود . پس از شهادت عبدالله همسرش خود را به بالین او رسانید و خاک از چهره او می زدود که به دست شمر ، یکی از غلامانش به نام رستم با گرزی بر سر اورد و کنار شوهرش به شهادت رسید .

48- عبدالله بن مسلم بن عقیل :

از شهدای بنی هاشم در کربلا ، مادرش رقیه دختر علی علیه السلام بود . گفته اند در حالی که دست بر پیشانی نهاده بود تیری آمد و دست و پیشانی را به هم دوخت . برخی او را هنگام شهادت 14 ساله دانسته اند .

49- عثمان بن علی بن ابی طالب (ع) :

یکی از شهدای کربلا . وی برادر عباس است که مادرش ام البنین و پدرش امیرالمومنین است . در روز عاشورا مجروح شد و بر زمین افتاد و یکی از سپاه ابن سعد او را کشت . هنگام شهادت 21 سال داشت .50- علی اصغر (ع) :

یکی از فرزندان امام حسین (ع) که شیر خوار بود از تشنگی روز عاشورا بی تاب شده بود . امام خطاب به دشمن فرمود : از یاران و فرزندانم کسی جز این کودک نمانده است . نمی بینید که چگونه از تشنگی بی تاب شده است ؟

در حال گفتگو بود که تیری از کمان حرمله آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید امام حسین (ع) خون گلوی او را گرفت و به آسمان پاشید . از این کودک با عنوانها شیرخواره ، شش ماهه ، باب الحوائج ، طفل رضیع و ... یاد می شود و قنداقه و گهواره از مفاهیمی است که در ارتباط با او آورده می شود .

52- علی اکبر (ع) :

فرزند بزرگ سید الشهدا و شبیه پیامبر که روز عاشورا فدای دین شد . مادر علی اکبر لیلا دختر ابی مره بود . در کربلا حدود 25 سال داشت . سن او را 18 سال و 20 هم گفته اند . او اولین شهید روز عاشورا از بنی هاشم بود . علی شباهت بسیاری به پیامبر داشت ، هم در خلقت ، هم در اخلاق و هم در گفتار .

علی چندین بار به میدان رفت و رزم های شجاعانه ای با انبوه سپاه دشمن نمود . پیکار سخت او را تشنه تر ساخت . به خیمه آمد . بی آنکه آبی بتواند بنوشد ، با همان تشنگی و جراحت دوباره به میدان رفت و جنگید تا به شهادت رسید . علی اکبر ، نزدیکترین شهیدی است که با حسین (ع) دفن شده است . مدفن او پایین پای ابا عبدالله الحسین (ع) قرار دارد و به این خاطر ضریح امام ، شش گوشه دارد .


52- عمار بن حسان طائی :

از شهدای کربلاست . وی از شیعیان خالص و از شجاعان معروف بود . از مکه همراه امام به کربلا آمد و در پیش روی آن حضرت به شهادت رسید .

53- عمرو بن جناده انصاری :

از شهدای نوجوان کربلا که پدرش نیز در رکاب سیدالشهدا (ع) شهید شد . این نوجوان چون خواست به میدان رود امام فرمود : پدر این نوجوان کشته شد ؛ شاید مادرش راضی نباشد که به میدان رود . گفت مادرم دستور داده که به میدان روم و لباس جنگ بر من پوشانده است . او که 9 ساله یا 11 ساله بود ، به میدان رفت و رجز خواند و جنگید تا کشته شد .

54- عمرو بن قرظه انصاری :

از شهدای کربلاست عمرو از کوفه آمد و در کربلا ، روز ششم محرم به سید الشهدا پیوست . روز عاشورا جلوی امام حسین ایستاد و تیر های دشمن را با سینه و پیشانی خود به جان می خرید و این گونه از جان امام محافظت می کرد زخم های زیادی بر پیکرش نشست . به امام خطاب کرد که ای پسر پیامبر ! آیا وفا کردم ؟ حضرت فرمود آری تو پیش از من به بهشت میروی . از من به پیامبر سلام برسان و بگو که من در پی تو می آیم و ... افتاد و شهید شد .

55- عون بن جعفر :

از شهدای کربلاست . پسر جعفر بن ابی طالب ( جعفر طیار ) . عون در زمان امام مجتبی و سپس امام حسین از یاوران آن دو امام بود . همراه همسرش در کربلا حضور داشت . روز عاشورا از سیدالشهدا (ع) اجازه گرفت و به میدان رفت . نبردی دلاورانه کرد و به شهادت رسید هنگام شهادت 56 ساله بود .

56- عون بن عبدالله بن جعفر :

پسر حضرت زینب (س) بود که همراه برادر دیگرش محمد در روز عاشورا در نبرد تن به تن با سپاه کوفه به شهادت رسید . عون و برادرش پس از حرکت امام حسین از مدینه ، در پی کاروان راه افتادند و در منزگاه ذات عرق خدمت امام رسیدند .

57- عون بن علی بن ابی طالب (ع) :

از شهدای کربلاست اولین کسی بود که پس از شهادت جمع زیادی یاران امام ، از جمع برادرانش داوطلب رفتن به میدان شد . وقتی برای اذن گرفتن آمد ، برادرش امام حسین (ع) فرمود : آیا آماده مرگ شدی ؟ گفت چگونه آماده نشوم ، در حالی که تو را تنها و بی یاور می بینم !

امام دعایش کرد که برو ، خداوند پاداش نیکت دهد . به میدان رفت ، جنگید و مجروح شد . از هر طرف بر سر او ریختند و او را شهید کردند .

58- قاسط بن زهیر تغلبی :

از شهدای حمله نخست در روز عاشورا . پیرمردی از طایفه بنی تغلب بن وائل بود . او و برادرانش چون خبر آمدن حسین به کوفه را شنیدند ، شب عاشورا خود را مخفیانه به کوفه رساندند . هر سه برادر روز عاشورا به شهادت رسیدند .59- قاسم بن حسن (ع) :


نوجوان شهید عاشورا در رکاب سید الشهدا (ع) فرزند گرامی امام حسن مجتبی (ع) . روز عاشورا سن او به حد بلوغ نرسیده بود . برای میدان رفتن از امام خویش اجازه خواست . ابا عبدالله چون نگاه به او افکند ، وی را در آغوش کشید و گریست ، آنگاه اجازه داد . قاسم خوش سیما بود . سوار بر اسب شد و عازم میدان گشت . در جنگی دلاورانه به شهادت رسید . هنگامی که بر زمین می افتاد عمویش ابا عبدالله (ع) خود را بر بالین او رساند ولی او در حال جان دادن بود . پیکر او را آورد و کنار شهدای اهل بیت قرار داد .

60- مالک بن عبدالله جابری :

از شهدای کربلاست ، وی و برادرش سیف بن حارث بن سریع ، در کربلا به حسین بن علی (ع) پیوستند و عصر عاشورا ، در لحظاتی که سپاه کوفه به خیمه گاه امام حسین (ع) نزدیک شده بودند ، اجازه میدان گرفته ، جنگیدند و شهید شدند .

61- مجمع بن عبدالله عائذی :

وی از شهدای کربلا در حمله اول است . در مسیر کوفه در منزلگاه زباله به سید الشهدا (ع) پیوست و در رکاب امام به کربلا آمد .

62- محمد بن عبدالله بن جعفر :

پسر حضرت زینت و عبدالله بن جعفر ، که در روز عاشورا در رکاب سید الشهدا (ع) به شهادت رسید . او برادرش عون پس از خروج امام حسین (ع) از مکه میان راه به او پیوستند و در کربلا در نبرد تن به تن با دشمن در محاصره قرار گرفتند و شهید شدند .

63- مسعود بن حجاج :

از شهدای کربلا . وی و پسرش ( عبدالرحمان بن حجاج ) در حمله اول به شهادت رسیدند .

64- مسلم بن عوسجه اسدی :

اولین شهید عاشورا که در حمله نخست به شهادت رسید . پیر مردی بزرگوار از طائفه بنی اسد و از چهره های درخشان کوفه و هواداران اهل بیت (ع) بود . در نهضت مسلم نقش دریافت پول از هواداران و تهیه سلاح برای نهضت را بر عهده داشت . در کربلا از یاران شجاع و فداکار امام بود . سپاه دشمن چون در نبرد تن به تن یاری جنگیدن با او را نداشتند ، او را سنگباران کردند . چون مسلم به زمین افتاد ، رمقی در تن داشت که حسین بن علی (ع) و حبیب بن مظاهر خود را به او رساندند .

65- مسلم بن کثیر ازدی :

از شهدای کربلا در حادثه عاشورا ، از کسانی بود که به قصد حسین بن علی (ع) از کوفه بیرون آمد و نزدیکی های کربلا به آن حضرت پیوست و روز عاشورا در حمله نخست به شهادت رسید .

66- منجح ، مولی الحسین (ع) :

از شهدای کربلاست ، نامش منجح بن سهم و در زمان امام حسن مجتبی (ع) غلام آن حضرت بود . پس از وی غلام سید الشهدا بود . منجح در روز عاشورا پس از نبردی دلیرانه در رکاب مولایش به شهادت رسید و از شهدای اولیه بود .

67- نافع بن هلال :

از شهدای کربلاست . نافع ، بزرگواری دلاور ، قاری قرآن ، کاتب و از حاملان حدیث و از اصحاب امیرالمومنین (ع) بود و در سه جنگ جمل ، صفین و نهروان در رکاب آن حضرت بود . وی از شخصیت های بارز کوفه به شمار می رفت و پیش از شهادت مسلم بن عقیل مخفیانه از کوفه بیرون آمده به استقبال امام شتافته بود ، سپس همراه امام حسین(ع) به کربلا آمد . در کربلا همراه عباس (ع) در آوردن آب به خیمه ها مشارکت داشت . از جمله کسانی بود که در سخنرانی پر شوری وفاداری خویش را نسبت به سید الشهدا ابراز داشت . نافع نام خود را روی تیر های زهر آگین خود می نوشت و همواره با آنها تیر اندازی می کرد . روز عاشورا وقتی تیرهایش تمام شد ، شمشیر کشید و بر سپاه کوفه تاخت ، کوفیان با سنگ و تیر او را مورد ضربه های خود قرار دادند تا اینکه بازویش شکست او را محاصره کرده و زنده دستگیر کردند شمر او را گرفته نزد عمر سعد برد . سپس به دست شمر به شهادت رسید .

68- نعیم بن عجلان انصاری :

از شهدای کربلاست . نعیم از طایفه خزرج بود و دو برادرش از یاران حضرت علی (ع) و از مدافعان آن حضرت در جنگ صفین بودند . او از کوفه حرکت کرد و در کربلا خود را به امام حسین (ع) رساند و در روز عاشورا در حمله نخست شهید شد .69 - وهب بن عبدالله کلبی :

از شهدای کربلاست ، مادر و همسرش نیز در کربلا بودند و به شهادت رسیدند . وهب که اهل کوفه بود ، در کربلا در رکاب امام حسین (ع) حضور داشت . روز عاشورا پس از حر و بریر به میدان رفت . مادرش مشوق او در رفتن به میدان بود . وقتی پس از مقداری جنگ ، نزد مادر برگشت که : آیا راضی شدی ؟ گفت وقتی راضی میشوم که در رکاب امام حسین (ع) به شهادت برسی . دوباره رفت و جنگید ، همسرش هم رفت و چوبی بر گرفت و به میدان رفت . وهب آنقدر جنگید تا شهید شد .

70- هفهاف بن منهد راسبی :

از شهدای کربلاست . مردی دلیر و تکسوار از شیعیان بصره و از یاران علی (ع) که وقتی خبر حرکت امام را به سوی کوفه شنید از بصره به سوی کربلا حرکت کرد . وقتی رسید که حادثه پایان یافته و با تیغ بر افراد سپاه عمر سعد حمله کرد . عده ای را کشت و خود به شهادت رسید .

71- یزیدبن ثبیط ( ثبیت ) عبدی :

از شهدای کربلاست . وی ده پسر داشت . پس از دریافت نامه سید الشهدا (ع) که خطاب به اهل بصره نوشته بود همراه دو پسرش عبدالله و عبیدالله از بصره خارج آمدند و به علت بسته بودن راه ها با پیمودن بیراهه ها در مکه خود را به امام حسین (ع) رسانده ، به کاروان او پیوستند . روز عاشورا پسرانش در حمله اول و خودش در مبارزه تن به تن به شهادت رسیدند .

72- یزید بن مغفل جعفی :

از شجاعان هنرمند و شاعر شیعه که در کربلا به شهادت رسید . وی در مکه به کاروان حسینی پیوست و با آن حضرت به کربلا آمد و روز عاشورا در پیکار تن به تن با کوفیان ، پس از کشتن عده ای زیادی به شهادت رسید .

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


سه شنبه 24 شهريور 1394برچسب:, :: 9:11 ::  نويسنده : مریم

 

 امام حسین (ع)فرمود: اى فرزند آدم، بیاد آور آن لحظاتى را که پدران و فرزندان ـ و دوستان ـ تو چگونه در چنگال مرگ قرار گرفتند، آن ها در چه وضعیّت و موقعیّتى بودند و سرانجام به کجا منتهى شدند و کجا رفتند. و بیندیش که تو نیز همانند آن ها به ایشان خواهى پیوست ـ پس مواظب اعمال و رفتار خود باش ـ .

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 23 شهريور 1394برچسب:, :: 17:2 ::  نويسنده : مریم

نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز / دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند
ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین / بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند …

سی روز دیگر تا محرم الحرام فرصت باقیست بیایید در این فرصت باقی مانده خود را آماده محرم کنیم دل را به عشق حسین بن علی(ع) صفا بدهیم

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


یک شنبه 22 شهريور 1394برچسب:, :: 18:42 ::  نويسنده : مریم

سلام ما به رخ انور امام جواد / درود ما، به تن اطهر امام جواد

غریب بود و غریبانه جان سپرد و نبود / کسى به وادى غم، یاور امام جواد . . .

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


یک شنبه 22 شهريور 1394برچسب:, :: 8:56 ::  نويسنده : مریم

در روز عاشورا سپاهیان دشمن طبق فرمان ابن سعد تحت امر شمر به آتش زدن خیمه‌ها مشغول شدند. شمر به خیمه امام نزدیک شد و با نیزه به سوی آن اشاره کرد و فریاد زد:« آتش بیاورید تا این خیمه را با کسانی که در آن هستند بسوزانم!» اهل حرم فریادزنان از خیمه‌ها بیرون ریختند. 
امام حسین علیه السلام رو به شمر فریاد زد:« ای پسر ذی الجوشن! تو آتش طلب می‌کنی تا خیمه مرا با اهل بیتم بسوزانی؟! خداوند تو را در آتش عذاب خود بسوزاند.» 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


شنبه 21 شهريور 1394برچسب:, :: 9:7 ::  نويسنده : مریم

خولي بن يزيد اصبحي از دژخيمان کوفه و دشمنان اهل بيت عليهم‏السلام بود. پس از آن که امام حسين عليه‏السلام روز عاشورا در قتلگاه بر زمين افتاد، جلو آمد تا سر مطهر حضرت را جدا کند. وي به اتفاق حميد بن مسلم ازدي، سر امام حسين را نزد ابن ‏زياد برد؛ اما چون دير شده و در قصر بسته بود، خولي سر مطهر را شب به منزل برد و در تنور خانه پنهان کرد.

عیوف ؛ همسر خولی می گوید :
آخرهای شب بود ، دیدم نوری از تنور بلند است و به آسمان ساطع شده ، نزدیک تنور رفتم صدای بانوانی با سوز و گداز را شنیدم که صدای جان کاه یاحسین آن ها بلند بود .
ای سر پــر خـون ! ز کجــا آمـدی ؟ / ایـن دل شـب ، مـنــزل مــا‌ آمـدی ؟
گلشن روی تو عجب ، با صـفاست / ای سر پر خون ! بدنت در کجاست ؟
برگشت با تندی به همسرش گفت :

دیگر مرا در خانه ات نخواهی دید مردم از سفر سوغات می آورند ، تو برای من سر بریده ی فرزند رسول خدا صلّي الله عليه و آله را آوردی .

 

 

نام:علی

نام خانوادگی:انداده

نام پدر:برات

شغل:نظامی

نقش در تعزیه:نقش خولی بن یزید اصبحی

شخصی که به امام حسین (ع) علاقه ی وافر دارد

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


شنبه 21 شهريور 1394برچسب:, :: 8:57 ::  نويسنده : مریم

 

«حرمله» خونخواري كه شيرخواره حسين (ع) را به شهادت رساند

قاتل حضرت علي اصغر عليه‏السلام و حضرت عبدالله بن حسن بن علي عليه‏السلام بود.

در حالي که عبدالله بن حسن در حالت بيهوشي بود، آن بزرگوار را نشانه گرفت

و با پرتاب تير آن کودک يازده ساله را در آغوش امام حسين عليه‏السلام به شهادت رساند.

 

نام:علی

نام خانوادگی:وثوقی

نام پدر:غلامحسین

شغل:آزاد

نقش در تعزیه:نقش حرمله با کاهل اسدی

شخصی با درایت و اخلاقی نیکو

 

 

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 19 شهريور 1394برچسب:, :: 9:17 ::  نويسنده : مریم

ابـن حـجـر نـقـل مى‌كند كه روزى عمر سعد به امام حسین علیه السلام گفت: جمعى از نادانان مى‌گویند كه من قاتل شما هستم. حضرت فرمود: اینان سفیه نیستند و درست مى‌گویند.صبح عاشورا بعد از آن كه وساطت‌ها، درخواست‌ها و مواعظ، سودى نبخشید و وقوع جنگ حتمى شد. عـمر سعد جلو آمد و اولین تیر را به سوى لشكر حسینى پرتاب كرد و گفت: نزد عبیداللّه گواهى دهـیـد مـن اول كسى بودم كه تیر را پرتاب كردم، آنگاه، باران تیرها به طرف سپاه حسینى سرازیر شد.

 

 

 

نام: عباس

نام خانوادگی: انداده

نام پدر:قربلانعلی

شغل: آزاد

نقش در تعزیه: نقش ابن سعد فرمانده سپاه کوفه در کربلا

شخصی با خدا وعاشق اهل بیت(ع)

 

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 19 شهريور 1394برچسب:, :: 9:0 ::  نويسنده : مریم

عبیداللّه بن زیاد مسلم بن عقیل را به قتل رساند و پس از آن فرمان قتل حسین بن علی (ع) و یاران او و اسارت اهل بیت او را به عمر بن سعد که فرمانده سپاه کوفه در کربلا بود داد او از کسانی است که در زیارت عاشورا مورد لعن قرار گرفته است

نام: حسنعلی

نام خانوادگی: نعمتی فرد

نام پدر: آدینه علی

شغل: آزاد

نقش در تعزیه: نقش عبیدالله بن زیاد

شخصی پر فعالیت در مراسم تعزیه (کار گردان تعزیه انداده)

فردی بسیار خوش اخلاق

 

 

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


چهار شنبه 18 شهريور 1394برچسب:, :: 10:38 ::  نويسنده : مریم

شمر بن ذوالجوشن به دستور ابن سعد سر مبارک حضرت امام حسین (ع) را از بدن جدا کرد

که در این موقعه حضرت امام حسین(ع) فرمود که یقین دانم که تویی کشنده ی من زار

ولی بده اجازه کنم با خدای خویش راز و نیاز قیام امام حسین(ع) برای نماز بود

 

 

نام: قاسمعلی

نام خانوادگی: همت منش

نام پدر : صفرعلی

شغل:آزاد

نقش در تعزیه: نقش شمر بن ذوالجوشن(لعنت الله علیه)

عاشق حضرت ابا عبدالله(ع)

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


چهار شنبه 18 شهريور 1394برچسب:, :: 10:25 ::  نويسنده : مریم

سکینه دخترامام حسین (ع) است که نام مادررباب دختر امرو القیس بود. سکینه و مادرش در حادثه کربلا حضور داشتند.

پس از واقعه عاشورا، سکینه همراه اهل بیت و بانوان دیگر حرم اباعبدالله الحسین(ع) به اسارت دشمن در آمد و با کاروان اسرا به کوفه و شام رفت.

 

نام: علی

نام خانوادگی:نعمتی فرد

نام پدر: حسنعلی

شغل:محصل

نقش در تعزیه:نقش حضرت سکینه(س) دختر حضرت امام حسین(ع)

شخصی است که از دوران کودکی عاشق اهل بیت می باشد

 

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


سه شنبه 17 شهريور 1394برچسب:, :: 18:35 ::  نويسنده : مریم

«آفرين بر حر که حسين عليه‏السلام را ياري کرد و به هدايت و رستگاري نايل شد».

 

نام: علی اکبر

نام خانوادگی:انداده

نام پدر:خالق

شغل:آزاد

نقش در تعزیه:نقش حربن ریاحی

شخصی با تجربه در تعزیه خوانی

از سن کودکی افتخار پوشیدن لباس تعزیه را دارد

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


سه شنبه 17 شهريور 1394برچسب:, :: 9:30 ::  نويسنده : مریم

نقش ام لیلا مادر حضرت علی اکبر در تعزیه بسیار موثر می باشد

 

 

نام: غلامعلی

نام خانوادگی:فرهمند پور

نام پدر:عزیزالله

شغل:آزاد

نقش در تعزیه:نقش ام لیلا

 شخصی بسیار فهیم

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 16 شهريور 1394برچسب:, :: 17:49 ::  نويسنده : مریم

با سلام خدمت دوستان میخواهیم از تعزیه خوانان محبوب انداده نظر سنجی کنیم لطفا همکاری لازم را با ما داشته باشید

کدام شخصیت برای نقش مورد نظر مناسب می باشد

 

 

 

 

 

 

 

1- جناب آقای اسماعیل الهامی تبار 

الف-زبانحال حضرت امام حسین(ع)

ب- زبانحال حضرت ابلفظل(ع)

ج- زبانحال حر بن ریاحی

د- همه موارد

 

 

2-جناب آقای علی اکبرانداده خالق

الف- زبانحال حضرت امام حسین(ع)

ب- زبانحال حضرت ابلفظل(ع)

ج- زبانحال حربن ریاحی

د زبانحال امام بیمار امام زین العابدین(ع)

ث- همه موارد

 

 

3- علی اصغر انداده فرزند قربانعلی

الف-زبانحال حضرت امام حسین (ع)

ب- زبانحال حضرت ابلفظل(ع)

ج- زبانحال حربن ریاحی

د- زبانحال حضرت علی اکبر(ع)

ث- همه موارد

 

 

4-جناب آقای غلامعلی فرهمند پور

الف- زبانحال حضرت امام حسین (ع)

ب- زبانحال حضرت زینب(س)

ج- زبانحال ام لیلا مادر حضرت علی اکبر(ع)

د- همه ی موارد

 

 

5- جناب آقای علی امیری فر

الف- زبانحال حضرت علی اکبر(ع)

ب- زبانحال حضرت قاسم بن الحسن(ع)

ج- همه موارد

 

 

6- جناب آقای علی جان کاظمی نژاد

الف- زبانحال حضرت علی اکبر(ع)

ب- زبانحال حضرت قاسم بن الحسن(ع)

ج- همه موارد

 

 

7-جناب آقای محمد افروزیان

الف-زبانحال حضرت ابلفظل(ع)

ب- زبانحال حضرت علی اکبر(ع)

ج- همه موارد

آن دسته از عزیزانی که مایلند در نظر سنجی شرکت کنند با دادن نظر شخص مورد نظر را مطابق نقشش برای ما ارسال دارند با تشکر از شما

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 16 شهريور 1394برچسب:, :: 10:14 ::  نويسنده : مریم

آشنا بود آن صدایِ آشنایی که زدی

کربلا بیت الحسن شد با صدایی که زدی
خواهرم را بیشتر از هر کسی خوشحال کرد
بانگ إنّی قاسم بن المجتبایی که زدی
لشکری را ریختی، آخر تنت را ریختند
کار دستت داد آخر ضربه هایی که زدی
استخوان سینه ات می گفت اینجایم عمو
خوب شد پیدا شدی با دست و پایی که زدی
ذرّه ذرّه چون علیِّ اکبرم می بوسمت
این به جای بوسه هایِ بر عبایی که زدی
سیزده تا سیزده تا نیزه بیرون می کشم
در إزای سیزده جام بلایی که زدی
 
 
نقش بعد نقش حضرت قاسم بن الحسن(ع) است
 
نام: علی
 
نام خانوادگی: امیری فر
 
نام پدر: علی اکبر
 
شغل: آزاد
 
نقش در تعزیه : نقش حضرت قاسم بن الحسن(ع)
 
شخصی بسیار مهربان و عاشق اهل بیت
 
 
 
جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 16 شهريور 1394برچسب:, :: 9:59 ::  نويسنده : مریم

من اولین مصراع نظم کربلایم

من اولین جانباز دشت نینوایم

نامم علی اکبر و در خلق و منطق

شبه ترین چهره به ختم الانبیائم

 

من غنچه تکبیر لبهای حسینم

 

من یوسف کنعان زیبای حسینم


نقش چهارم در تعزیه انداده

نام: علی

نام خانوادگی:کاظمی نژاد

نام پدر:غلام

شغل:آزاد

نقش در تعزیه : نقش حضرت علی اکبر(ع)

جوانی با اخلاق نیکو واستاد مداحی

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


یک شنبه 15 شهريور 1394برچسب:, :: 17:1 ::  نويسنده : مریم

 

باسلام به کلیه کسانی که از وب خیمه انداده دیدن می فرمایند خصوصا هم ولایتی های عزیزم 

لطفا با اطلاع رسانی کردن وب به دوستان ونزدیکان وبا دادن نظردر بهتر شدن وب کمکم کنید متشکرم از شما 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


یک شنبه 15 شهريور 1394برچسب:, :: 11:34 ::  نويسنده : مریم

برای تو می‌نویسم، ای زینب! ای که فریاد با تو آغاز شد و بیداد با تو رسوا! ای آزاد اسیر! ای قامت سبز اعتراض!

ای نهال بارور ایثار! ای جاری زلال متانت! ای آیه صراحت و عفت! ای آذرخش خشم! ای مظهر لطافت و رحمت!

چگونه می‌توان تو را گفت، تو را نوشت. قلم در ابهامِ شناختت مانده است. انسان،

در زیبایی کامل در تو متجلی است.

نقش سوم در تعزیه انداده

نام:اسماعیل

نام خانوادگی:ستاری

نام پدر:صفرعلی

شغل:آزاد

نقش در تعزیه:نقش پیام آور کربلا حضرت زینب کبری(س) 

شخصی است که بعد از فوت پدر این مسسولیت رو پذیرفت 

 

 

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


شنبه 14 شهريور 1394برچسب:, :: 18:1 ::  نويسنده : مریم

خب دوستان گرامی وعاشقان حضرت اباعبدالله میخوایم به نقش دوم تعزیه بپردازیم 

میخوام از شخصیتی براتون بنویسم که جانش را برای کودکان برادرش حسین(ع) داد

آری او ابلفظلی بود که وقتی خواهرش زینب میخواست از مرکب پیاده بشود زانوی عباس علی رکابش میشد 

وخواهر گرامی اش را با عزت و احترام پیاده میکرد

نقش دوم در تعزیه 

نام: علی اصغر

نام خانوادگی:انداده

نام پدر:قربانعلی

شغل:آزاد

نقش در تعزیه:نقش ابوالفظل العباس(ع)

شخصی عاشق ودلسوخته ی ابا عبدالله(ع)

 

 

 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


شنبه 14 شهريور 1394برچسب:, :: 10:27 ::  نويسنده : مریم

 

1- اسماعیل الهامی تبار در نقش امام حسین(ع)

2-علی اصغر انداده در نقش ابوالفظل العباس(ع)

3-اسماعیل ستاری در نقش حضرت زینب(س)

4-علی جان کاظمی نژاد در نقش علی اکبر(ع)

5- علی امیری فر در نقش قاسم ابن الحسن(ع)

6-غلامعلی فرهمند پور در نقش ام لیلا

7-علی اکبر خالق در نقش حر بن ریاحی

8- علی نعمتی فر در نقش سکینه(س)

9-قاسمعلی همت منش در نقش شمر

10-حسنعلی نعمتی فرد در نقش ابن زیاد

11- عباس انداده در نقش ابن سعد

12-علی وثوقی نژاد در نقش حرمله

13- علی انداده برات در نقش خولی

14- رضا عرب در نقش جبرییل

15-حسن افروزیان در نقش درویش

16-مصطفی فرهمند در نقش سلطان قیس

17- وحید وثوقی نژاد در نقش وزیر 

18-علی اصغر یردان نیک در نقش اهل قادصیه

19- محمد افروزیان در نقش ساربان

20-علی اکبر انداده در نقش امام زین العابدین معروف به امام بیمار

21-داریوش انداده در نقش قاصد  (عرب)

تعزیه خوانانی که به رحمت خدا رفته اند

1- مرحوم حیسنعلی حکیمی مقدم در نقش حضرت ابو الفضل العباس(ع)

2- مرحوم صفرعلی ستاری در نقش حضرت زینب(س)

3- مرحوم حجی بابا خالقی در نقش شمربن ذوالجوشن

4- مرحوم خالق انداده در نقش حربن ریاحی

5- مرحوم محمود فدایی نسب در نقش فضه کنیز حضرت زهرا(س)

6- مرحوم حسین صادقی در نقش ابن سعد

شادی روح کلیه تعزیه خوانای که اسیر خاکند صلوات

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


شنبه 14 شهريور 1394برچسب:, :: 10:20 ::  نويسنده : مریم

 

تعزیه انداده از اول محرم شروع میشود وتا اربعین سیدو سالار شهیدان ادامه دارد

در این ایام تا روز عاشورا هر روز در حسینیه قمر بنی هاشم تعزیه برگزار میشود

واز عاشورا به بعد مراسم روز عاشورا ومراسم سوم امام -هفتم- وچهلم نیز برگزار میشود

که خیلی مورد استقبال قرار میگیرد

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


جمعه 13 شهريور 1394برچسب:, :: 17:1 ::  نويسنده : مریم

باسلام خب میرسیم به تعزیه خوانان روستای انداده میخام هر روز یکی از این شخصیت ها را براتون تعریف کنم

امروز می پردازیم به شخص اول در مجلس امام حسین علیه السلام

جناب آقای اسماعیل الهامی تبار که نقش اول را در تعزیه امام حیسن دارد

این شخص فهیم احدی از اهالی روستای انداده میباشد 

که 25 سال سابقه ی خواندن تعزیه دارد شایدم بیشتر

نام:اسماعیل

نام خانوادگی:الهامی تبار

نام پدر:آدینه علی

شغل:فرهنگی

نقش در تعزیه:نقش امام حسین(ع)

شخصی بسیار مهربان و باکمالاتی بالا

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


جمعه 13 شهريور 1394برچسب:, :: 15:26 ::  نويسنده : مریم

 

ما که روز و شب به سوزیم و گدازیم

دل فقط به عشق مولامون می بازیم

اگه از دنیا بریم بشیم بهشتی

تو بهشت بازم حسینیه می سازیم

خدا از روز ازل ما رو جدا کرد

سر تا پا وجودمونو با صفا کرد

دید که نه فکر جهنم نه بهشتیم

ما رو با حسین زهرا آشنا کرد

ما همه محصل عشق و جنونیم

قدر این عشقو محبتو میدونیم

توی دانشگاه روضه های ارباب

رشته زینب شناسی رو می خونیم

ما مرید نسل پاک هل اعطائیم

عاشق بچه های شیر خدائیم

هر کی میخواد بدونه کجائی هستیم

ما اصالتاً واسه کرب و بلائیم

جلوه عشق حسینی پر فروغه

سر بازار محبتت شلوغه

ما فقط حسینو می شناسیم و میگیم

تموم عشقا به جز حسین دروغه

عشق ما نداره اندازه و مقیاس

اگه قلب ما حسینی شد و حساس

واسه اینه از ازل روی دلامون

ذکر یا حسین نوشت حضرت عباس

ما حسابمون جداست از همه عالم

ما رو می شناسن همه عالم و آدم

سینه زنهای همیشه حسینیم

تموم سال واسه ماست ماه محرم

ای نوای سینه های عاشقونه است

همه جا گشتم نگو حسین یه دونه است

به سر وسینه بزن حسینو عشقه

بی خیال بذار همه بگن دیوونه است

ما همه بیمه مادر حسینیم 

سایه بون سر ما چادر زهراست 

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


جمعه 13 شهريور 1394برچسب:, :: 15:19 ::  نويسنده : مریم

 

عالم همه قطره اند و دریاست حسین 

خوبان همه بنده اند و آقاست حسین

ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش

از بسکه که کرم دارد و آقاست حسین

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 12 شهريور 1394برچسب:, :: 17:26 ::  نويسنده : مریم

بنویسید دگر بروی سنگ لحدم من فقط عشق حسین ابن علی را بلدم
ننویسید که ناکام شده به عالمین بنویسید که طپش های دلم گفته حسین
ننویسید که پرپر شده همچون گل یاس بنویسید شده مست و خراب عباس
ننویسید که از روز ابد مذهبی ام بنویسید که تا روز ابد زینبیم
ننویسید که مست از قدح ساغریم بنویسید که همواره علی اکبریم
ننویسید که جان داد دگر بر سر دوست بنویسید که مجنون علی اصغر اوست
ننویسید گنه پرده مهتابش شد بنویسید سینه زن اربابش شد
ننویسید ندارد به جهان خانه و جا بنویسید ماواش شده کرببلا
ننویسید که او نوکر بدعهدی بود بنویسید که او منتظر مهدی بود

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 12 شهريور 1394برچسب:, :: 9:22 ::  نويسنده : مریم

باسلام به وبم خوش امدید میخواهم اگه خدا بخواد از تعزیه خوانان محبوب روستای انداده بنویسم وتقاضا دارم که منو در این وب کمکم کنند

تا بهتر بتونم مطلب بنویسم روستای انداده حدود 30 نفر تعزیه خوان دارد وهمه استاد هستند

در کار خود شادی روح آن دسته از نوکرهای اقا و تعزیه خوانانی که بین ما نیستند صلوات

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 12 شهريور 1394برچسب:, :: 9:15 ::  نويسنده : مریم

 آرزوی دیدن کرببلادارم بدل           شوق دیدار حسین سر جدا دارم بدل

دردلم باشد شب وروز آرزوی کربلا      مرغ دل پر می زند هردم بسوی کربلا

این دل غمدیده اندر جستجوی کربلا         من هوای خاک پاک کربلا دارم بدل

ای بشیر اکنون ببر من را بسوی شاه دین    زندگیم بستگی دارد ببوی شاه دین

تاببوسم مرقد پاک نکوی شاه دین          شوق دیدار عزیز مصطفی دارم بدل

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


پنج شنبه 12 شهريور 1394برچسب:, :: 9:7 ::  نويسنده : مریم

 


حسین بن علی بن ابی طالب (علیهم السلام)، امام حسین، مشهور به کنیۀ اباعبدالله و شهید کربلا،

امام سوم شیعیان ، از اصحاب کساء، و فرزند دوم امام علی(ع) و حضرت زهرا(س)، و نوه پیامبر(ص) است.

 پیامبر(ص)، او و برادرش حسن بن علی(ع) را سرور جوانان اهل بهشت معرفی کرد.

امام حسین(ع) در جنگ‌های صفین، جمل و نهروان همراه با پدرش شرکت داشت.

او در زمان امامت امام حسن(ع) پیرو او بود و پس از شهادت وی نیز تا زمانی که معاویه در قید حیات بود

به پیمان صلح امام حسن با این شخص وفادار ماند. اما پس از مرگ معاویه بیعت بایزید را مشروع ندانست.

با توجه به نامه یزید بن معاویه به ولیدبن عتبه بن ابی سفیان، حاکم مدینه، مبنی بر بیعت گرفتن یا قتل امام و

اصرار و تهدید بر این امر، امام حسین(ع) در ۲۷ رجب سال ۶۰ق. رهسپار مکه شد؛

و با توجه به دعوت کوفیان برای پذیرش زمامداری، از مکه به سوی کوفه رهسپار شد.

اما به علت پیمان‌شکنی کوفیان، امام در کربلا با سپاهیان عبیدالله بن زیاد مواجه شد

که سرانجام در جنگی که در روز عاشورا میان دو لشکر در گرفت،

به همراه یاران اندکش (حدود ۷۲ نفر) به شهادت رسیدند و بازماندگان از یاران و اهل بیت وی به اسارت درآمدند و به کوفه و شامفرستاده شدند.

شهادت امام حسین(ع) نقشی تعیین‌کننده در تاریخ اسلام و شیعه، به ویژه در سده‌های نخست اسلامی داشت.

زندگی و شهادت امام که در یکی از دوره‌های حساس و پرتنش سده نخست بود،

با ظلم‌ستیزی در مقابل جائران اموی، از سویی نام وی را با مفهوم مقاومت و شهادت پیوند زد و از سویی دیگر،

آغازگر طیف وسیعی از قیام‌های بعدی علیه ستمکاران زمانه بود.

قیام عاشورا همچنین الهام‌بخش مبارزات، انقلاب‌ها و قیام‌های متعددی در دوران معاصر بوده است.

شیعیان با توجه به منابع دینی و سنت‌های اجتماعی بر گریه و سوگواری بر شهادت امام حسین(ع)

به ویژه در ماه محرم تأکید ویژه‌ای دارند. همچنین بازتاب واقعه عاشورا بر لایه‌ها و سطوح مختلفی از

اندیشه جوامع شیعی، در قالب گونه‌های متفاوتی از بروز هنری در ادبیات، نگاره‌ها و یادمانهای گوناگون در طی قرون روی نمود

 

 
جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


چهار شنبه 11 شهريور 1394برچسب:, :: 17:0 ::  نويسنده : مریم

 

امام سجاد(ع) فرمود: « (هنگامی برپا شدن قیامت) هنگامی که خداوند زمین را به شدت تکان داده و از جای خود به حرکت در آورد،

زمین کربلا به همان حالی که هست با تربت نورانی و صاف و خالصش بالا برده شده و در بهترین باغهای بهشتی قرار داده می شود.

برترین منزلهای بهشتی آنجاست، و در آن جای نمی گیرد مگر انبیاء و رسولان(ع) ( شاید هم فرمود: انبیای اولوالعزم(ع)، تردید از راوی است.)

همچنان که بعضی از ستارگان در میان بقیه با درخشندگی خاصی نور افشانی می کنند، کربلا نیز در بین باغهای بهشتی می درخشد،

به نحوی که نورش چشم تمامی اهل بهشت را می پوشاند و ندا در می دهد که : من زمین مقدس، پاک و مبارک خداوندم

و حضرت سیدالشهداء (ع) را در بردارم که سرور جوانان بهشت است.»

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


چهار شنبه 11 شهريور 1394برچسب:, :: 16:3 ::  نويسنده : مریم

 

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست
هر کجا می نگرم رنگ رخش جلوه گر است
هر کجا می گذرم جلوه مستانه اوست
هر کسی میل سوی کرببلایش دارد
من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


چهار شنبه 11 شهريور 1394برچسب:, :: 15:55 ::  نويسنده : مریم

هرکه دارد هوس کرب و بــــلا بــســــم الله         هرکه دارد به سرش شور و نوا بسم الله

گرکه درسینه خود شوق شـــهـــادت داری         رود این قافله تا کرب و بــــــــلا بسم الله

هرکه را میل سوی قبـــــله عشـــــــاق بود         می دهدعشق به آوای رســـا بسم الله

کاروانی شده آماده عشـــــاق حسیـــــــن         گرکنون پای طـــلب هست تورا بسم الله

عـــــلقمه منتظر ماست چرا بنشــــستـــی         سوی آن چشمه پرشرم و حیا بسم الله

گرکه داری گهری مشتریش هست حسین         می خرد سوز دل و اشک حیا بسم الله

زیــــر آن قبـــــــه دعـــا تـــو عجــــابــت دارد         تا که نگـــذاشت تورا وقت دعا بسم الله

التماس دعا......

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


سه شنبه 10 شهريور 1394برچسب:, :: 19:40 ::  نويسنده : مریم

 

فَإنی لا أَرَی المَوتَ إلَّا السَّعادَةَ وَ الحَیاة مَعَ الظّالِمینَ إلّا بَرماًی


به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم.

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


سه شنبه 10 شهريور 1394برچسب:, :: 19:11 ::  نويسنده : مریم

یاران امام حسین(علیه السلام) چگونه بودند؟ هر چند گروهى که همراه امام حسین(علیه السلام)

در حادثه کربلا به شهادت رسیدند، جمعیّت اندکى بودند; ولى نگاهى گذرا به زندگى آنان و کلمات

و رفتارهایى که از آن گروه به یادگار مانده است، نشان مى دهد که افرادى مؤمن، وفادار، فداکار و پاکباخته بوده اند.

گواه روشن این حقیقت، سخن امام(علیه السلام) در شب عاشورا در وصف یاران خویش است که فرمود:

«فَإِنِّی لا أَعْلَمُ أَصْحاباً أَوْلَى وَ لا خَیْراً مِنْ أَصْحابِی، وَ لاَ أَهْلَ بَیْت أَبَرَّ وَ لاَ أَوْصَلَ مِنْ أَهْلِ بَیْتِی»؛

(من یارانى بهتر از اصحاب خود سراغ ندارم و اهل بیتى نیکوکارتر و به وظیفه خویشاوندى پاى بندتر از اهل بیتم نمى شناسم)

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 9 شهريور 1394برچسب:, :: 20:59 ::  نويسنده : مریم

یاس می گوید حسین احساس می گوید حسین 

 ساقی لب تشنگان عباس می گوید حسین 
مست می گوید حسین سرمست می گوید حسین 
ساقی کرببلا تا هست می گوید حسین
تیر می گوید حسین شمشیر می گوید حسین 
کودک لب تشنه بی شیر می گوید حسین
آب می گوید حسین مهتاب می گوید حسین
زاده ام البنین بی تاب می گوید حسین
لاله می گوید حسین آلاله می گوید حسین 
ساقی اهل حرم با ناله می گوید حسین
فاطمه گوید حسین هم علقمه گوید حسین 
خشکِ لب عباس در هر زمزمه گوید حسین
دیده می گوید حسین غم دیده می گوید حسین
پور حیدر با کف ببریده می گوید حسین
باده می گوید حسین سجاده می گوید حسین
دست من از تن جدا افتاده می گوید حسین

 آسمان گوید حسین هم کهکشان گوید حسین 

 دیده گریان حضرت صاحب زمان گوید حسین
خاک می گوید حسین افلاک می گوید حسین
پاره مشک ساقی غمناک می گوید حسین
جان می گوید حسین بی جان می گوید حسین 
ساقی غمدیده لب تشنگان گوید حسین
دین می گوید حسین آئین می گوید حسین
تیر خورده دیده ای حق بین می گوید حسین
اشک من گوید حسین این مشک من گوید حسین
در غم او دیده پُر اشک من گوید حسین
جان می گوید حسین ایمان می گوید حسین
تیر خورده غرق خون چشمان من گوید حسین

 

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


دو شنبه 9 شهريور 1394برچسب:, :: 18:39 ::  نويسنده : مریم

 

سلام بر خون خدا.

سلام بر رحمه الله الواسعه.
سلام بر نور چشم رسول اکرم ـ‌صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌ـ.
سلام بر فرزند شهید امیر المومنین ـ‌علیه‌السلام‌ـ و بی بی فاطمه زهرا ‌ـسلام‌الله‌علیها‌ـ.
سلام بر شافع روز جزا.
سلام بر آنکه ملائک در عزایش می گریند.
سلام بر کسى که بیعتش را شکستند.
سلام بر آقایى که حامى دیگران بود و خود بی یاور ماند.
سلام بر محاسن خضاب شده‏‌اش.
سلام بر چهره به خاک و خون آلوده‏‌اش.
سلام بر دندان کوبیده‏ مولا با چوب خیزران و چوب دستى عبیداله ملعون.
سلام بر سر مقدسی که بر فراز نیزه عدوان زده شد.
سلام بر تشنگى کشیده در کنار نهر آب
سلام بر حسین ـ‌علیه‌السلام‌ـ و فرزندان فرزانه و اصحاب عزیزش
و سلام بر دشت تفتیده عشق!
سلام بر میدان عشق بازى یاران عاشق دلباخته کوى معشوق
سلام بر تو اى کربلا
سلام بر تو اى دشت پر بلا
سلام مرا با گلوى بغض فرو خورده‏‌ات و چشمان مواج از دریاچه اشک دلتنگى‏‌ات و با جگر سوخته‏‌ات و قلب پاره‏ پاره‏‌ا‌ت پاسخ گو.
کربــلا! مى‏خواهم که با تو سخن بگویم!

جهت شادی روح اباعبدالله الحسین(ع) و72تن یار باوفایش صلوات


درباره وبلاگ

به وبلاگ خیمه انداده خوش آمدید من اسمم مریم است از بچه های خوب و با صفای انداده من عاشق امام حسینم این وب رو هم درست کرد ه ام تا از نوکرهای امام حسین و تعزیه خوانان روستای انداده براتون بنویسم نظر یادتون نره ممنون.
آخرین مطالب
پيوندها

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان خیمه انداده و آدرس sphsalar.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

نويسندگاننام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:


Alternative content